Tuesday, May 21

Tag: Alibeaj

Demokratët përballë Berishës. Dy grupimet opozitare përballen në 15 bashki
Politike, Uncategorized

Demokratët përballë Berishës. Dy grupimet opozitare përballen në 15 bashki

Enkelejd Alibeaj iu shmang përballjes me Berishën, në bashkitë e mëdha të vendit, aty ku gara e pranverës do të jetë më e ethshme. Megjithatë, Tiranën nuk e la. Këmbënguli në debatin e gjatë me një grup të madh nga të tijtë dhe bëri lajmin e vetëm të ri, Roland Bejkon për Tiranës. Lista e Enkelejd Alibaj është vetëm 15 emra për kryebashkiak. Fusha e betejës në 46 bashki të tjera, i është lënë e lirë Berishës dhe kandidatëve të tij, që garojnë me logon e koalicionit më Metën, Dulen e Ndokën. Nga kjo listë kryeqyteti do të jetë bashkia ku do të ketë përballjen më të fortë mes demokratëve, të dy grupeve. Belind Këlliçi do të luftojë për votën demokrate me Roland Bejkon. Kandidati i Berishës i zyrtarizuar që në fillim të dhjetorit, ka nisur fushatën, ndërkohë Bejko do i duhet të rikupero...
Minxhozi: Berisha dhe Alibeaj do marrin humbje më 14 maj
Politike

Minxhozi: Berisha dhe Alibeaj do marrin humbje më 14 maj

TIRANË- Analisti Skënder Minxhozi thotë se Berisha dhe Alibeaj do të dalin të dy humbës nga kutitë e votimit më 14 maj.   Gjatë diskutimit në studion e ABC News me gazetaren Juli Krisafi, Minxhozi u shpreh se fituesi më i madh i “përplasjes” politike Berisha-Alibeaj është kryeministri Edi Rama. Analisti shtoi më tej se pas 14 majit, gjërat për Enkelejd Alibeajn, do të vështirësohen ndjeshëm.       “Do të largohen nga kutitë e votimit secili me humbjen përkatëse, e cila nuk i ngjan njëra- tjetrës, por që ka emrin humbje. Alibeaj zhvlerësohet, sepse po ikin edhe kandidatët. Ai paraqitet një listë më 16 kandidatësh nga 61 bashki, dhe kjo ishte një humbje e parë, nuk duhet se sa do t’i mbeten në garë deri në fund. Kandidati në Tiranë Bejko duket më I ve...
Këlliçi premton transport falas/ Nëse realizohet, Tirana bëhet qyteti i tretë në Europë
Politike

Këlliçi premton transport falas/ Nëse realizohet, Tirana bëhet qyteti i tretë në Europë

Fushata do edhe disa ditë të nis zyrtarisht por kandidatët e kanë nisur atë, e njëherësh dhe premtimet e tyre. Belind Këlliçi, kandidati i Foltores për Tiranën, thotë që ka një vizion ndryshe nga sa qeveriset kryeqyeti aktualisht, në rast se ai arrin fitoren më 14 maj. Dhe premtimi i tij për kryeqytetasit nuk është aspak modest; asnjë lekë nga buxheti i tyre, për të lëvizur më transport urban.     Jo vetëm kjo. Ai së pari premton investim për të modernizuar transportin publik. Dhe kjo sipas tij, do të bëjë që qytetarët të lënë në shtëpi mjetet e tyre dhe urbani të bëhet zgjedhja e parë. Nëse premtimi do të realizohet, Tirana mund të bëhet kryeqyteti i tretë në Europë, pas kryeqytetit të Estonisë, Talinit dhe qytetit të Luksemburgut, që do të ketë transport falas. &...
PD, mbledhje maratonë për ’14 majin’. U propozuan pesë emra për Tiranën
Politike

PD, mbledhje maratonë për ’14 majin’. U propozuan pesë emra për Tiranën

Enkelejt Alibeaj vijon mbledhjet ë edhe sot për të dalë me formulën e daljes në zgjedhjet e 14 majit. Këtë të shtunë ai ka mbledhur Kolegjin e Kryetarëve, për t’i informuar me bisedimet e zhvilluara një ditë më parë, ku anëtarët e Kryesisë dhe Grupit, patën propozime të ndryshe për të shkuar drejt zgjedhjeve të 14 majit.   Një variant është të shkohet me 61 kandidatë për kryebashkiakë, që mbështetet nga grupi më i ngushtë i Alibeajt, një tjetër grup propozon që të dilet me listë të pjesshme dhe një tjetër mes të cilëve dhe Gazment Bardhi dhe Jorida Tabaku, për të dalë vetëm me listë për keshillat bashkiakë.   Në orën 15:00 Alibeaj do të vazhdojë mbledhjet me kandidatët e zyrtarizuar deri tani, rreth 17 të tillë. Vendimin final, Alibeaj do e marrë në një mbledhje sëris...
Kush do jenë kanidatët e PD më 14 maj? Alibeaj mbledh kryesinë, ja çfarë do diskutohet
Politike

Kush do jenë kanidatët e PD më 14 maj? Alibeaj mbledh kryesinë, ja çfarë do diskutohet

Pas rrëzimit nga ana e KAS të ankimimit të Berishës për regjistrimi ne PD në zgjedhje me kryetar Enkelejd alibeajn, ky i fundit ka nisur përgatitjet për 14 majin.     Ditën e sotme Alibeaj ka mbledhur kryesinë e PD-së, për të diskutuar në lidhje me listën e kandidatëve, me të cilët demokratët do të garojnë në zgjedhje. Nga ana tjetër, pritet që po sot Alibeaj të zhvillojë një mbledhje dhe me grupin parlamentar, për të njëjtën temë.     Kujtojmë se më herët, alibeaj u bëri ftesë publike kandidatëve të dalë nga primaret e Berishës që të garojnë në zgjehdje nën siglën e PD-së të udhëhequr nga ai.