Tuesday, June 18

Sport

Ndërron jetë legjenda Franz Beckenbauer
Sport

Ndërron jetë legjenda Franz Beckenbauer

Legjenda Franz Beckenbauer ka ndërruar jetë në moshën 78 vjeçare. Një nga njerëzit më të mëdhenj të të gjitha kohërave në në botën e futbollit ka mbyllur sytë përgjithmonë, të dielën. “Me pikëllim të thellë ju njoftojmë se bashkëshorti im dhe babai ynë, Franz Beckenbauer, vdiq i qetë në gjumë dje, të dielën, i rrethuar nga familja e tij. Ne kërkojmë që ju të jeni në gjendje të mbani zi në heshtje dhe të përmbaheni nga pyetjet”, – njoftoi familja. “Ikona” gjermane ka dhënë një kontribut të çmuar, teksa vlen të përmendet fakti se u bë Kampion bote si lojtar më 1974 dhe si trajner në 1990. Kujtohet se më 2 janar 2024, në rrjetin televiziv gjerman ARD u shfaq premierë një dokumentar mbi jetën e Franz Beckenbauer . Me rastin e dokumentarit, vëllai i Walter kishte treguar se gjër...
Jasir Asani zbulon vajzën që i ka rrëmbyer zemrën dhe ka dy fjalë për trajnerin Sylvinho!
Sport

Jasir Asani zbulon vajzën që i ka rrëmbyer zemrën dhe ka dy fjalë për trajnerin Sylvinho!

Jasir shtoi gjithashtu se nuk është pjesë e showbizit dhe që edhe mamaja e tij e këshillon që të kujdeset shumë për të. Sot i ftuar në emisionin “Pardon My French” ka qenë futbollisti i njohur i Kombëtares Shqiptare, Jasir Asani. Ai ka zbuluar më shumë detaje në lidhje me jetën, karrierën dhe suksesin e tij. Sigurisht që përveç diskutimeve dhe pyetjeve në lidhje me sportin nuk mund të mungonin edhe pyetjet nga jeta private dhe jo vetëm… A të shkruajnë shumë vajza në rrjetet sociale? Janë rritur goxha shumë. Cili ka qenë komenti më i bukur ose më i veçantë që kanë bërë? Disa tifozë që e kanë bërë nga Maqedonia “Je e bukur si një gol i Jasir Asanit” Si është zemra e Jasir Asanit për momentin përveç se me emocionin e madh për kombëtaren? E mbyllur. E mbyllur se n...
Tigri “pushton” arenën katalanase, Barcelona gati për prezantimin e talentit brazilian
Sport

Tigri “pushton” arenën katalanase, Barcelona gati për prezantimin e talentit brazilian

Një ngjarje komplet e pazakontë ka nodhur në “mitikun” spanjoll të “Camp Nou” Pritjes i ka ardhur fundi dhe në orën në vijim, “Katalanasit” e Barcelona do të prezantojnë 18-vjeçarin e talentuar brazilian, Vitor Roque, si lojtarin e tyre më të ri, lojtar, i cili pritet të shtojë jo pak cilësinë në sulmin e “Blaugranave”, sidomos në një kohë kur Raphinha e Leëandoëski, nuk jo japin më si dikur. Mirëpo, para prezantimit, një ngjarje komplet e pazakontë ka nodhur në “mitikun” spanjoll të “Camp Nou”, teksa në një video, të postuar nga “Katalanasit” në rrjetin social, “X”, shihet që nëpër stadium sillet i lirë, një tigër. Ndonëse mund të duket e çudtishme apo e frikshme, tigri lidhet me prezantimin e 18-vjeçarit brazilian, i cili në vendin e tij njihet me nofkën “Tigri” e me...
Zbulimi i Sylvinhos tek Kombëtarja/ Skuadra europiane “i vë syrin” mbrojtësin shqiptar
Sport

Zbulimi i Sylvinhos tek Kombëtarja/ Skuadra europiane “i vë syrin” mbrojtësin shqiptar

Mario Mitaj është dëshira e Dinamos së Zagrebit në Kroaci. Mbrojtësi i Kombëtares që luan në gjithë fashën e majtë ka kontratë me Lokomotivën e Moskës deri në verën e 2027, teksa ballkanasit e kanë objektiv mundësisht që në merkaton e janarit, duke dashur të paguajnë vlerën e kartonit që sipas “transfermarkt” vlen 1.5 milionë euro. “24sata.hr” njofton se 20-vjeçari shqiptar është pikasur nga trajneri i Dinamos së Zagrebit, Sergej Jakiroviç. I dalë nga moshat e AEK-ut në Athinë, Mitaj u bashkua me rusët verën e 2022 për 3 milionë euro. Këtë sezon në Rusi, Mitaj ka luajtur për 16 ndeshje mes Kupën dhe kampionatit dhe në disa përballje ka dalë si lojtari më i mirë. Falë paraqitjeve të mira edhe me Kombëtaren dhe besimit që Sylvinho i dha djaloshit, tanimë Mitaj është dëshirë e një prej ...
Grupimi “Tifozat Kuq e Zi” feston 20-vjetorin e themelimit, Duka: Edhe 100 vite të tjera në këtë mision kaq të bukur!
Sport

Grupimi “Tifozat Kuq e Zi” feston 20-vjetorin e themelimit, Duka: Edhe 100 vite të tjera në këtë mision kaq të bukur!

“Grupimi “Tifozat Kuq e Zi” feston 20-vjetorin e themelimit, bëhet fjalë për ata që janë prej dy dekadash, lojtari i 12-të i Kombëtares”, shkruan kreu i FSHF-së, Armand Duka. Në një postim në “Facebook”, Duka shkruan se “Tifozët Kuq e Zi” kanë mbështetur dhe frymëzuar Kombëtaren Shqiptare prej vitesh. Kreu i FSHF-së i ka uruar tifozëve edhe 100 vite të tjera në këtë mision siç e quan ai, kaq të bukur dhe kaq të pazëvendësueshëm. “Ky fundvit, përveçse kulmoi me kualifikimin historik të Kombëtares shqiptare për në finalet Euro 2024, sjell edhe një tjetër moment të rëndësishëm. Grupimi “Tifozat Kuq e Zi” feston 20-vjetorin e themelimit. Bëhet fjalë për ata që janë prej dy dekadash, lojtari i 12-të i Kombëtares. Nuk kanë munguar kurrë në apel. Kanë qenë gjithmonë aty. Në të mirë e ...
Ramadani intervistë për ”Gazetta dello Sport”: Problem kam parkimin, më pëlqejnë pastat dhe picat
Sport

Ramadani intervistë për ”Gazetta dello Sport”: Problem kam parkimin, më pëlqejnë pastat dhe picat

Mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, Ylber Ramadani, ka dhënë një intervistë për prestigjiozen italiane “Gazzetta dello Sport”, ku rrëfen aventurën e tij deri më tani në Itali. Ramadani është shprehur se përse zgjodhi Lecce dhe cilat janë gjërat që pëlqen më së shumti nga jetesa e re në Itali. “Që në ditën e parë, këtu më kanë bërë të ndihem sikur jam një nga ata dhe më kanë mirëpritur në mënyrën më të mirë të mundshme. Jetoj në qendër të qytetit, problem kam parkimin. Ushqimi është i shkëlqyer. Pastat me pomodorini dhe picat janë më të mirat. E dija që nga dita e parë që duhet të jepja shumë më shumë, gjithmonë 100%. Hjulmand ishte i rëndësishëm në këtë klub dhe bëri shumë mirë. E dija që duhet vetëm të punoja fortë. Në verë, opsion ishte dhe Hellas Verona. Por kur pas...
Kryeministri Rama pajis skuadrën e Kombëtares me pasaporta diplomatike, batuta me Hysën: Ta kontrolloj njëherë…
Sport

Kryeministri Rama pajis skuadrën e Kombëtares me pasaporta diplomatike, batuta me Hysën: Ta kontrolloj njëherë…

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i pranishëm në mbrëmjen gala “Më të mirët 2023” të organizuar nga FSHF. Ai ka ftuar në skenë kapitenin e kombëtares shqiptare, Elseid Hysaj, teksa i ka dorëzuar atij përsëri pasaportat diplomatike për të gjithë ekipin kuqezi, me të cilin ka shkëmbyer disa batuta për sa i përket këtyre dokumenteve. Rama: Dëshiroj të ftoj kapitenin e skuadrës tonë kombëtare, njëfarë Hysaj, Hysaj, është këtu ai? Kur skuadra jonë kombëtare u kualifikua në Eurpianin e 8 viteve më parë, ne u dhamë të gjithë sportistëve e trajnerëve pasaportën diplomatike, Mirëpo nuk u kualifikuan pas katër vitesh dhe pasaportave diplomatike iu dogj afati. Tani është koha për ta ridhënë pasaportën diplomatike me afat dhe nga kjo do të përfitojnë shumë nga lojtarët që e kanë për herë të parë, s...
“Do ishte çmenduri ta fitonim ne Europianin”, Silvinjo: Nuk do të ndërroja asnjë skuadër nga shorti
Sport

“Do ishte çmenduri ta fitonim ne Europianin”, Silvinjo: Nuk do të ndërroja asnjë skuadër nga shorti

Trajneri i Kombëtares shqiptare të futbollit, Silvinjo, mendon se po t’i jepej mundësi për të ndërruar skuadrat në shortin e Euro 2024, nuk do ta bënte një gjë të tillë. Braziliani ka treguar në një intervistë për “Sport News” në “News 24” se si po i përjeton ditët pas shortit që përcaktoi rrugëtimin e kuqezinjve në aktivitetin e verës së ardhshme. Dy foto kanë bërë xhiron në rrjet këtë periudhë, foto juaj me flamurin kuqezi mbi supe dhe “selfie” juaj me trofeun e Kupës së Evropës. Meqë jemi tek ëndrrat, mund ta fitojë Shqipëria Europianin? Është një ëndërr e bukur, është një ëndërr e bukur që ishim aty për herë të dytë, shumë bukur. Kemi bërë shumë mirë, ishte një rrugëtim i rëndësishëm, por tani që jemi aty duhet të mendojmë, pasi është një short shumë i vështirë, i fortë, por na b...
Ish-trajneri i PSG-së i detyroi myslimanët të ndërpresin agjërimin, mund të dënohet deri në tre vite burg
Sport

Ish-trajneri i PSG-së i detyroi myslimanët të ndërpresin agjërimin, mund të dënohet deri në tre vite burg

Christophe Galtier duhet të paraqitet në një seancë dëgjimore pas dhjetë ditësh pasi autoritetet franceze e akuzuan atë për ngacmim moral dhe diskriminim etnik, racor apo fetar, për të cilin ai mund të marrë një dënim prej tre vjet burg dhe 45,000 euro. Ndaj tij po dalin prova të reja. Kujtojmë se Galtier e gjeti veten në qendër të hetimit për aferën e diskriminimit racor gjatë qëndrimit në stolin e Nices.   Çështja ishte një email në të cilin Galtier akuzohej nga ish-drejtori sportiv i Nice, Julien Fournier, se kërkonte që asnjë futbollist me ngjyrë apo mysliman të mos luante për Nice. “Ju keni krijuar një ekip të poshtër. Unë kam vetëm djem me ngjyrë dhe gjysma e ekipit shkon në xhami të premteve”, thuhej në emailin e supozuar të Galtier. Ai sot është trajner i ka...
Shqipëria drejt përsëritjes së historisë/ Kualifikimi në EURO 2024 “mbush arkat” e Federatës
Sport

Shqipëria drejt përsëritjes së historisë/ Kualifikimi në EURO 2024 “mbush arkat” e Federatës

Ja sa është vlera monetare që përfiton Federata Shqiptare e Futbollit nga kualifikimi në Europainin e vitit 2024 Kombëtarja shqiptare është shumë pranë kualifikimit për në Europianin e Gjermanisë vitin e ardhshëm. Por përveç se kjo do të ishte një arritje historike për vendin tonë, duke prekur për herë të dytë fushën e Europianit, kjo arritje do sillte dhe përfitime të vlefshme monetare për federatën. Vetëm pjesëmarrja në këtë kompeticion do t’i sillte FSHF-së një shifër prej 9.25 milionë eurosh, përveç fitoreve në fazën e grupeve që janë 1.5 milionë dhe barazimeve që përfiton 750 mijë euro. Ndërkohë, nëse ky sukses arrihet, federata ka vendosur 4.5 milionë euro shpërblim për lojtarët dhe stafin teknik. Nga këto mësohet se shuma prej 3.5 milionë eurosh do t’u shpërn...