Monday, May 27

Politike

Shqipëria në vend të fundit për lirinë e medias në Evropë/ Rama: Qeveria do marrë përgjegjësitë
Politike

Shqipëria në vend të fundit për lirinë e medias në Evropë/ Rama: Qeveria do marrë përgjegjësitë

"Ne do ta analizojmë me kujdes, do të konsultohemi me të gjitha palët e interesuara dhe do të ndërmarrim veprime të mëtejshme" Kryeministri Edi Rama ka reaguar për raportin e “Reporterët pa Kufij” për lirinë e medias. Pasi raporti e renditi Shqipërinë në vendin e fundit, për lirinë e shtypit në vendet e Evropës, Rama shprehet se do e analizojnë dhe më pas do bëjnë një konsultim me të gjitha palët e interesuara për të marrë veprime për mbrojtjen e lirisë së informacionit, luftimin e dezinformimit si edhe mbrojtjen e të drejtave për gazetarët. Ndër të tjera, kryeministri shton se e qeveria shqiptare është e shqetësuar lidhur me gjetjen kryesore të raportit, se liria e medias në gjithë botën në kërcënim. “Çështja e lirisë së informacionit është një nga më të rëndësishmet s...
“Do të të shkul veshin”/ Ministri Manja sqaron deklaratën e bërë në Kuvend: Mosha bën të vetën…
Politike

“Do të të shkul veshin”/ Ministri Manja sqaron deklaratën e bërë në Kuvend: Mosha bën të vetën…

"Dje ishte dje dhe gjithçka i takon atij debati politik të zhvilluar brenda asaj salle" Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja e ka konsideruar një debat politik përplasjen e ashpër me deputetin e PD-së, Agron Shehaj gjatë seancës së djeshme parlamentare (2 maj). Gjatë debatit Ulsi Manja nga karrigia i bëri me dorë Agron Shehajt se “do të të shkul veshët”, por ministri i drejtësisë theksoi se gjithçka i takon atij debati politik të zhvilluar brenda asaj salle. “Dje ishte dje dhe gjithçka i takon atij debati politik të zhvilluar brenda asaj salle. Sot është ditë e re, jemi në prag të festës së Pashkës. Kam dëgjuar sot që ka vazhduar të trajtohet në media, por personalisht më bërë nostalgjik sepse më bëri sikur ato ankesat që bënim në klasë të parë dhe që shkonim tek zysha për t’...
“Legen, palaço, injorant”, Meta del hapur kundër ShBA dhe lëshon gojën kundër Dumanit: Ke marrë peng vjehrrën time, edhe nga burgu unë….
Politike

“Legen, palaço, injorant”, Meta del hapur kundër ShBA dhe lëshon gojën kundër Dumanit: Ke marrë peng vjehrrën time, edhe nga burgu unë….

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka rënduar akuzat ndaj kreut të SPAK, Altin Dumani, pak orë pasi KLP-ja dhe ambasada amerikane e mbështetën atë publikisht. Në një konferencë për shtyp ai tha se Dumani i kishte çuar njerëz për t’i thënë të largohet nga vendi, por tha se do ta vijojë luftën e tij edhe nga burgu. “Mbështes deklaratën e ambasadës së SHBA. Dje ua sqarova si është krijuar KLP-ja. është krijuar mbi bazën e emërimeve të bëra nga Arta Marku që u bë prokurore me 69 vota. Miqve dhe aleatëve ua kam thënë me kohë “prokurorinë e keni ju dhe Edi Rama”. Vijmë te ‘Dumdumani’. U kërkoj ndjesë prokurorëve të SPAK që nuk janë si ai. Te SPAK ka Dumdumanë, ka edhe njerëz që luftojnë krimin dhe korrupsionin. Kam bërë deklaratë solidariteti për prokuroren që ishte kërcënuar ng...
I mbuluar me para/ Dashnor Sula në Kuvend me veshjen e veçantë, ironizon ligjin për bastet online (VIDEO)
Politike

I mbuluar me para/ Dashnor Sula në Kuvend me veshjen e veçantë, ironizon ligjin për bastet online (VIDEO)

Sot në Kuvend është parashikuar të votohet ligji për kthimin e basteve online Teksa në seancën e sotme parlamentare është parahsikaur të votohet ligji për kthimin e bansteve online, Deputeti opozitar Dashnor Sula është paraqitur ndryshe para Kuvendit. Ai ka mbuluar trupin e tij me kartmonedha, për të ironizuar këtë nismë të qeverisë, ndërsa hodhi akuza se me bastet po pastrohen para të pista. “Para disa vitesh Rama tha do i japim fund marrëzisë, sot ka nisur çmenduria për mazhorancës. Përfundoi pastrimi i parave me kullate ndërtuara. Krimi dhe trafiqet e kokainës të investoheshin në ndërtim. Tani pastrimi do bëhet me bastet”, tha ai.
Seanca parlamentare/ “Rithemelimi” nis kaosin! Noka u hedh miell punonjësve të Gardës
Politike

Seanca parlamentare/ “Rithemelimi” nis kaosin! Noka u hedh miell punonjësve të Gardës

Flamur Noka ka hedhur miell ndaj punonjësve të Gardës së Republikës, të cilët kishin bllokuar hyrjen e Kuvendit Teksa pritet që të nisë seanca parlamentare e parshikuar për t’u mbajtur sot, deputetët e “Rithemelimit” janë paraqitur më herët në Kuvend. Gazment Bardhi dhe grupi i tij, së bashku me deputetët mbështetës së ish-kryeministrit Sali Berisha synojnë që dhe sot, si në seancat e mëparshme, të bllokojnë punimet e Kuvendit. Kaosi ka nisur që jashtë, pasi Flamur Noka ka hedhur miell ndaj punonjësve të Gardës së Republikës, të cilët kishin bllokuar hyrjen e Kuvendit për të mos lejuar deputetët e përjahstuar të hynin në Kuvend. Në seancën e sotme, pritet të votohet ligji për kthimin e basteve online. Kujtojmë se 23 deputetë të opozitës janë përjashtuar nga Kuvendi,...
Ndalimi i dinarit serb/ Rama i “del në krah” Kurtit: Kosova ka të drejtë të zbatojë kushtetutën e saj
Politike

Ndalimi i dinarit serb/ Rama i “del në krah” Kurtit: Kosova ka të drejtë të zbatojë kushtetutën e saj

"Kosova duhet të angazhohet, të koordinohet dhe të punojë më ngushtë me aleatët e saj kryesorë" Kryeministri Edi Rama ka komentuar ditën e sotme debatin e krijuar, në lidhje me vendimin e qeverisë së Kosovës për ndalimin e dinarit serb. Përmes një postimi në platformën X, Rama pozicionohet në krah të Albin Kurtit, teksa shprehet se Kosova duhet të angazhohet, të koordinohet dhe të punojë më ngushtë me aleatët e saj kryesorë, por ka të drejtën e pamohueshme për të mbrojtur kushtetutën e vet. “Ndërsa të gjithë jemi dakord që qeveria e Kosovës duhet të angazhohet, të koordinohet dhe të punojë më ngushtë me aleatët e saj kryesorë, le të mos e harrojmë gjithashtu të drejtën e pamohueshme të Kosovës për të zbatuar kushtetutën e saj. Pas Banjskës, është thelbësore të ruani foku...
“Rama më kërcënoi, më tha do shkosh në të sëmës”/ Ahmetaj: Pronar i inceneratorit të Tiranës është Erion Veliaj
Politike

“Rama më kërcënoi, më tha do shkosh në të sëmës”/ Ahmetaj: Pronar i inceneratorit të Tiranës është Erion Veliaj

TIRANË- Ish-kryeministri Arben Ahmetaj ka deklaruar se është kërcënuar 3 herë, pasi Rama i tha se do të shkojë në të sëmës. Në një intervistë për “Çim Peka Live” në Syri Tv, Ahmetaj është shprehur se është kërcënuar 3 herë, nga këto një herë nga burgu. Ahmetaj ka theksuar se kërcënimet i kanë shkuar dhe te fëmija i tij i vogël. Sipas tij, këto kërcënime kanë qenë të frymëzuara politikisht. “Jam kërcënuar tre herë nga njerëz të panjohur. Njëherë në telefon nga burgu. Po. Dhe dy herë drejtpërsëdrejti. Të jem i sinqertë kur kërcënimi kaloi te gruaja që mbante fëmijën tim, me fëmijën tim tek liqeni, nuk e lashë më të më ikte si me demek trim i madh unë se shkoi te fëmija. Hera e fundit ka qenë tek rrethi tek liqeni, ku kisha shtëpinë me qira. Kanë qenë kërcënime të frymëzuara politikisht. T...
“Nuk kam studiuar kriminalistikë”/ Grida Duma i kthehet Ballës: Këtë nuk ta pranoj…
Politike

“Nuk kam studiuar kriminalistikë”/ Grida Duma i kthehet Ballës: Këtë nuk ta pranoj…

"Policia shtetit ka një pistë, ka disa deklarime të disa personave që kanë njohuri për Martinajn" Në studion e Top Story u diskutuan krimet e pazbardhura në vend, nga historitë e vjetra deri të ato të bujshme, që nuk kanë ende asnjë autor apo pistë. Moderatorja Grida Duma pyeti ministrin e Brendshëm Taulant Balla se pse është kthyer në ‘qesharake’ një ndër çështjet më të bujshme, ajo e Ervis Martinajt. Balla tha se çështje të tilla kërkojnë kohë, por për Martinajn ka një pistë Duma: Çështja e Ervis Martinajn është kthyer qesharake se nuk jepet asnjë lloj transparence, dhe me kryeministrin që thotë do ta zbardhni për një muaj. Balla: Rasti i TCH mund të kërkojë edhe vite, unë ju fola me përgjegjësi dhe ju thash që në javën time të punës, është një prej çështjeve ...
E FUNDIT/ Kushtetuesja i dha “dritën jeshile” paktit për emigrantët me Italinë, zbardhet vendimi
Politike

E FUNDIT/ Kushtetuesja i dha “dritën jeshile” paktit për emigrantët me Italinë, zbardhet vendimi

Gjykata Kushtetuese miraton marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Italisë Gjykata Kushtetuese ka zbardhur vendimin me anë të cilit i ka dhënë dritën jeshile marrëveshjes mes Italisë dhe Shqipërisë për ngritjen e kampeve të refugjatëve në Lezhë. Në vendimin e shkurtuar theksohet se marrëveshja nuk bie në kundërshtim me Kushtetutën, madje theksohet se kryeministri i vendit ka patur plotfuqinë e nevojshme për ta firmosur këtë marrëveshje. “Gjykata analizoi nëse Qeveria Shqiptare kishte plotfuqitë e duhura për negociimin dhe nënshkrimin e Protokollit në fjalë. Në këtë drejtim, Gjykata vlerësoi se Traktati i Miqësisë dhe Bashkëpunimit ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Italisë, të vitit 1995 përbën një marrëveshje ndërkombëtare kuadër që sipas nenit 180 të Kushtetu...