Tuesday, June 18

Përmbytjet në Itali/ Shkon në 15 numri i viktimave, mbi 36 mijë të evakuuar

Situata e paqëndrueshme meteorologjike dhe përmbytjet në Itali, kanë lënë pas 15 viktima.

Ndërkohë bëhet me dije se mbi 36 mijë persona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, teksa dëmet materiale llogariten në pesë miliardë euro.

Sipas mediave italiane, rreziku i rrëshqitjeve të reja mbetet shumë i lartë në të gjithë rajonin.

“Më në fund doli dielli, situata filloi të përmirësohej. Një pjesë e madhe e qytetit të Cesena, nesër shpresoj se do të jetë pastruar nga balta,” tha guvernatori rajonal i Emilia Romagna Stefano Bonacini.