Monday, May 27

Rama: Drafti për kanabisin mjekësor pritet të jetë gati për ta kaluar në parlament

Kryeministri Edi Rama dekaroi se ka përfunduar i gjithë procesi i konsultimit për kanabisin mjekësor.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë me përfaqësuesin e BE për Politikën e Jashtme dhe Siguri, Josep Borell dhe Komisionerit për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, Rama tha se drafti do të jetë gati për të kaluar në parlament.

“Kemi përfunduar të gjithë procesin e konsultimit për kanabisin mjekësor, kështu që do të vazhdojmë në parlament.

Duke pasur shumë qartë se nuk është çështja sesi e shkruajmë, por sesi do e zbatojmë, për këtë, të gjithë elementët e monitorimit janë të mirëmenduar, por sigurisht që do të gjykohet në praktikë”, theksoi ai.