Tuesday, May 21

BOMBË në aeroportin e Rinasit? Zbulohet një pako e dyshimtë, çfarë zbuluan forcat RENEA

Një pako e dyshimtë është gjetur ditën e sotme në aeroportin e Rinasit, duke vendosur alarmin.

Mësohet se pakoja është konstatuar gjatë procedurës së skanimit të disa pakove në ambientet e godinës së Kargos. Pas ekzaminimit të Njësisë Antieksploziv të Repartit Special RENEA, rezultoi se pakoja nuk kishte probleme.

Ndërkohë grupi hetimor vijon veprimet verifikuese, me qëllim dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti.

Njoftimi:

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Rinas janë njoftuar se gjatë skanimit të disa pakove në ambientet e godinës së Kargos, është konstatuar një pako e dyshimtë.

Menjëherë pas njoftimit, janë kryer të gjitha veprimet procedurale për sigurinë e shtetasve që ndodheshin në këto ambiente apo pranë tyre.

Nga veprimet e shpejta ekzaminuese, të kryera nga Njësia Antieksploziv e Repartit Special RENEA, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Kufitare Rinas, Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe ato të Drejtorisë së Antiterrorit, rezultoi se pakoja nuk kishte probleme.

Grupi hetimor vijon veprimet verifikuese, me qëllim dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti.