Friday, July 19

Statuja e Lionel Messi do të qëndrojë pranë asaj të Diego Maradona dhe Pele në muzeun CONMEBOL!

Lionel Messi doli nga hija e Diego Maradonas duke udhëhequr Argjentinën drejt fitores së Kupës së Botës vitin e kaluar dhe një statujë e sulmuesit do të qëndrojë përkrah atyre të paraardhësit të tij dhe të madhit brazilian Pelé në muzeun e federatës së Amerikës së Jugut. Messi, duke mbajtur një kopje të trofeut të Kupës së Botës, qëndroi pranë statujës me përmasa reale në një ceremoni zbulimi në selinë e Federatës së Futbollit të Amerikës së Jugut (CONMEBOL) në Luque, Paraguaj përpara shortit të Copa Libertadores të hënën. 35-vjeçari imitoi Maradonën e ndjerë duke udhëhequr Argjentinën drejt triumfit të parë të Kupës së Botës në 36 vjet në Katar në dhjetor. Messi tha:

Unë kurrë nuk e kisha ëndërruar apo menduar për këtë. Ëndrra ime ishte të shijoja atë që më pëlqente kur isha e vogël, të bëhesha një futbollist profesionist, të bëja atë që kam dashur gjithmonë në këtë jetë. Kam pasur një rrugë shumë të gjatë, shumë vendime dhe humbje, por gjithmonë kam parë përpara dhe kam dashur të shkoj për një triumf, për një fitore. Mendoj se kjo është gjëja më e rëndësishme, të luftosh për ëndrrat e tua, se gjithçka është e mundur dhe të shijosh lojën, që është gjëja më e bukur që ekziston.

Lojtarët dhe trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni, morën gjithashtu trofe në miniaturë të Kupës së Botës dhe Kupës së Amerikës, të cilën e fituan në vitin 2021. Federata Argjentinase e Futbollit e riemëroi objektin stërvitor të ekipit kombëtar me emrin e Messit të shtunën, dy ditë pasi ai shënoi golin e tij të 800-të në karrierë në një fitore miqësore 2-0 ndaj Panamasë. Messi ka shënuar 99 gola për vendin e tij dhe do të bëhet lojtari i parë argjentinas që shënon 100 gola ndërkombëtarë nëse shënon në miqësoren e së martës kundër Curaçao.