Tuesday, June 18

Tag: Bota

E RËNDË/ Shpërthen virusi vdekjeprurës, raportohet për 5 të vdekur deri tani
Aktualitet

E RËNDË/ Shpërthen virusi vdekjeprurës, raportohet për 5 të vdekur deri tani

Tanzania ka njoftuar se një virus vdekjeprurës i quajtur Marburg ka shpërthyer në vend. Mediat e huaja raportojnë se deri më tani janë shënuar 5 viktima dhe 3 raste të tjera u raportuan në një spital në rajonin veriperëndimor Kagera të vendit.     Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) rreth 161 persona janë identifikuar në rrezik infeksioni. Qeveria ka vendosur një ekip emergjent në zonë dhe vendet fqinje kanë rritur mbikëqyrjen. Asnjë rast nuk është raportuar ende jashtë Kagera.     "Përpjekjet e autoriteteve shëndetësore të Tanzanisë për të përcaktuar shkakun e sëmundjes janë një tregues i qartë i vendosmërisë për t'iu përgjigjur në mënyrë efektive shpërthimit. Ne po punojmë me qeverinë për të rritur me shpejtësi masat e kontrollit për të...